Jak se k nám dostanete

Klášter Zlatá Koruna se nachází v Jihočeském kraji mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi.

 • autem, zájezdovým autobusem

Ze směru od Českých Budějovic a Českého Krumlova se nejlépe dostanete do Zlaté Koruny po silnici č. 39. V Rájově se odbočí na silnici č. 1596. Po 1 km dojedete až k dřevěnému mostu, kde se na pravé straně nachází centrální parkoviště. Zde je jediná možnost parkování v obci. Parkoviště je placené cca od poloviny května do poloviny září.  Hodinová sazba za osobní automobil činí 20 Kč/hod., pro autobusy 50 Kč /hod. Kompletní ceník pro rok 2023 naleznete zde. Provozovatelem parkoviště je Obec Zlatá Koruna. Mimo toto parkoviště je v celé obci zákaz parkování.  V historické části totiž bydlí lidé, kteří využívají volná parkovací místa před svým domem a platí za ně roční paušál k parkování, ale z estetických důvodů není před každým domem označení abonenta. Neriskujte tedy zbytečnou pokutu. Z parkoviště ke klášteru je to cca 300 metrů. Pěšky přejděte most a pokračujte do kopce po silnici č. 1596. Sledujte ukazatele ke klášteru.

Tip pro hůře chodící: V případě, že by někdo z návštěvníků cestu od parkoviště nezvládl, je možné autem nebo autobusem dojet až do středu obce na "točnu" s autobusovou zastávkou, kde si hůře chodící vystoupí. Odtud je to ke klášteru již kousek  - cca 100 metrů. Řidič ovšem poté musí zpátky odjet na parkoviště.
Pokud je hůře chodící samotný řidič vozidla, lze ve výjimečných případech předem domluvit parkování pro automobilu přímo v klášteře na tel. 380 743 126 nebo 724 566 819, popřípadě mailem: zlatakoruna@npu.cz.

Naplánujte si cestu zde.

 • vlakem

Železniční stanici Zlatá Koruna naleznete na trati č. 194 (České Budějovice-Český Krumlov-Černý Kříž). Pozor! Dopravcem nejsou ČD, a. s., ale GW Train Regio, a. s. Ze stanice do kláštera je to stále z kopce dolů přibližně 1,5 km. Z nádraží se vydejte po místní komunikaci a přejděte světelný železniční přejezd. Za ním vlevo na prvním kaštanu uvidíte červenou turistickou značku. Té se držte až do historické části obce k obchodu s potravinami a poté pokračujte ještě 200 metrů z kopce dolů po silnici, kde už budou ukazatele ke klášteru.
 

 • linkovým autobusem

V historické části Zlaté Koruny je autobusová zastávka, která je umístěna na točně a od kláštera vzdálená cca 100 metrů. Ovšem autobusové linky sem zajíždí jen omezeně pouze v pracovní dny.

Další nejbližší zastávka se nachází ve vedlejší vesnici, vzdálené cca 1,5 km a je označená jako Zlatá Koruna, Rájov. Zde jezdí autobusy častěji i o víkendu. Z této zastávky se dostanete do Českého Krumlova, Českých Budějovic, Velešína, Kaplice a zastavují zde i některé rychlíky směřující do Písku, Vodňan a Prahy.
 

 • pěšky

Zlatou Korunou procházejí tři červené turistické značky a jedna modrá.

 1. Červená turistická trasa č. 0121, tzv. Fritschova stezka proti toku Vltavy: Boršov nad Vltavou-Dívčí Kámen-Třísov-Plešovice-Zlatá Koruna u rozcestníku nedaleko obchodu s potravinami (19 km).
 2. Červená turistická trasa č. 0132: Omlenice (hromadný hrob obětí transportu)-Omlenička-Věžovatá Pláně-Mirkovice-Černice-Zlatá Koruna (19,5 km).
 3. Červená turistická trasa č. 0135: Chvalšiny-Červený dvůr-Kleť-Zlatá Koruna, železniční stanice-Zlatá Koruna u rozcestníku nedaleko obchodu s potravinami (16,5 km).
 4. Modrá turistická trasa č. 1233: U Lipí-Nové Homole-Boršov nad Vltavou-Opalice-Štěkře-Zlatá Koruna u rozcestníku nedaleko obchodu s potravinami (19 km).
 • na kole

Historickou částí Zlaté Koruny prochází dálková cyklotrasa 7 EV7. Greenway RD, Vltavská. Pro cyklisty jsou na nádvoří v klášteře k dispozici kolostavy. V nejbližším okolí jsou i další cyklotrasy, ze kterých lze na dálkovou cyklotrasu navázat, např.:

 1. cyklotrasa č. 1127: Zlatá Koruna, hostinec Na Letné-Plešovice-Třísov-Dívčí Kámen-Holubov-Vrábče-Hradce-Lipí (16 km)
 2. cyklotrasa č. 1135: Zlatá Koruna, hostinec Na Letné-Krasetín-Holubov-Křemže-Chlum-Rojšín-Brloh (20 km).
 3. cyklotrasa č. 1197: Štěkře-Černice-Mojné-Skřidla-Velešín-Svatý Jan nad Malší (16,5 km). 
 • po vodě

Zlatou Korunou protéká řeka Vltava. Z místního kempu je klášter vidět a vzdálen cca 300 metrů.