Barokní lékárna ve Zlaté Koruně

Expozice barokní lékárny v prostorách bývalé kuchyně. Kromě barokních malovaných skříní z poloviny 18. století tvoří soubor více než 1000 kusů různých lékárenských nádob, stojatek, laboratorního skla a léčiv rostlinného původu. Původně pochází ze zrušené jezuitské koleje v Jihlavě, do Zlaté Koruny se dostala ze soukromého vlastnictví od rodiny Hrnčiříků.

Barokní lékárna, foto Aleš Tondl

Klášterní lékárny

Ve většině klášterů vznikaly už ve středověku prostory k ubytování hostů a péči o nemocné. Součástí takovýchto klášterů byly také lékárnické zahrady, kde se pěstovaly byliny, z nichž se vyráběli léčivé přípravky označované ve středověku jako medicamentum nebo medicina simplex. Rostliny se sušily a pak skladovaly ve skříni z masivního dřeva, aby byly chráněné před světlem. Z léčivých rostlin se vyráběly i tinktury, sirupy, výluhy a podobně. Mnich, který se staral o zahradu a výrobu léků se nazýval infirmarius.

Ve Zlaté Koruně je lékárna doložena až do zrušení kláštera v roce 1785. Bývala umístěna v části opatství, která byla stržena v 19. století.

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.