Mezinárodní den památek a historických sídel v klášteře Zlatá Koruna a dalších jihočeských památek ve správě NPÚ

Společenské akce

Téma: Venkovská krajinná dědictví

 

Po oba dva dny:

 

 • Mimořádné procházky po exteriérech kláštera a obce.
  První část procházky se uskuteční v sobotu a druhá část v neděli vždy ve 13:00 hodin.
  Délka každé procházky je 60 minut.
  Vstup zdarma, sraz u pokladny kláštera, rezervace není nutná.
  Procházky povede průvodce kláštera Jan Bouček.
  Co Vás čeká? Povídání nejen o klášteře, ale hlavně o dalších budovách v obci, kolem kterých procházíme, ale o jejich historii často moc nevíme. Například o soše sv. Jana Nepomuckého u rybníčka a o hospodářském dvoře v jeho blízkosti, o budovách fary, obecního úřadu, mlýna, sýpky nebo domcích "Na Fleperku" atd.

 • možnost uplatnění tzv. reciproční vstupenky.
  Princip reciproční vstupenky: Při návštěvě zámků Červená Lhota, Dačice, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, hradů Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk a Zvíkov a kláštera Zlatá Koruna mohou návštěvníci během tohoto víkendu, 13. a 14. dubna, využít zvýhodněnou reciproční vstupenku. To znamená, že při zakoupení vstupenky na jednom objektu mají vstup zdarma na hlavní prohlídkovou trasu na druhém objektu.
  Reciproční vstupenka platí pouze pro jednotlivce a rodinné vstupenky, neplatí pro hromadné skupiny.

Další program jihočeských památek spravované Národním památkovým ůstavem:

 • Český Krumlov: zpřístupní po oba dny letohrádek Bellarie v zámecké zahradě, jemuž vévodí rokoková výmalba malíře Františka Jakuba Prokyše, a expozici zahradního muzea v půdních prostorách altánku zvaného Paraplíčko. Obě budovy budou otevřeny mezi 10. až 16. hodinou. Zájemci se mohou vydat také na prohlídku plášťových chodeb, z nichž spodní spojuje Maškarní sál se zámeckým divadlem a vrchní zámeckou obrazárnu se zámeckou zahradou. Prohlídky v českém jazyce vyrážejí v 10:00, 12:00, 13:00, 15:00 a 16:00, v angličtině v 11:00 a 14:00 hodin. K prohlídce je nutné si vyzvednout volnou vstupenku v zámecké pokladně. Prohlídky si není možné rezervovat.
 • Zámek Hluboká otevře v sobotu 13. dubna svoji 13. komnatu - běžně nepřístupné prostory části suterénu. Návštěvníci si prohlédnou historické kotle, dozvědí se, na jakém principu fungovalo vytápění zámeckých interiérů a sestoupí do vinného sklepa vytesaného do skály. Prohlídky se začátkem v každou celou hodinu od 9:00 do 15:00 budou zdarma. Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků ve skupině je nutné si prohlídky rezervovat předem. Návštěvníci prohlídkového okruhu reprezentačními pokoji prvního patra budou moci bonusově nahlédnout do jindy zavřeného zámeckého divadla.

 • Na hradě Landštejn poběží po celý víkend komentované prohlídky se zaměřením na dějiny a stavební vývoj hradu v 16. století se začátky v 11:00 a 14:00 hodin.

 • Hospodářské sklepy ze 13. století pod gotickým Velkým palácem budou zdarma k vidění na hradě Nové Hrady.

 • Gotické sklepení spolu s černou kuchyní ukážou i na zámku Jindřichův Hradec.